29th South Zone Aquatic Championship 2016, Belgaum
Final Results - 50m - Butterfly Group-IV Girls
Position Name Timings YOB Club / State Remarks
1 Srishti Satishwar 00:35.80 2006 Karnataka Gold
2 Rishika U Mangle 00:36.14 2007 Karnataka Silver
3 Haasini Prabhakar 00:36.85 2007 Tamil Nadu Bronze
4 Shreya Mary Kamal 00:41.95 2006 Kerala
5 Niharika M 00:43.02 2006 Andhra Pradesh
6 Laalitha M 00:43.67 2006 Andhra Pradesh
7 Vritt Agarwal 00:44.58 2006 Telangana
8 S Sriharshini 00:46.12 2006 Tamil Nadu
9 Anakha M.R 00:49.21 2007 Kerala
10 Amija C 00:50.41 2006 Puducherry
11 N . Sanskruthi 00:53.52 2006 Telangana
Final Results - 50m - Freestyle Group-II Boys
Position Name Timings YOB Club / State Remarks
1 Prasidha Krishna P A 00:26.21 2003 Karnataka Gold
2 Satti Ruthiik Srinagi Reddy 00:26.55 2003 Telangana Silver
3 G Monishwar 00:27.37 2002 Tamil Nadu Bronze
4 Dulari Sri Kalyan 00:27.87 2002 Telangana
5 Raj Vinayak Relekar 00:27.88 2003 Karnataka
6 Nithish Karthikeyan K 00:28.73 2002 Tamil Nadu
7 Sumukh R S P R S 00:30.51 2003 Andhra Pradesh
8 Abhijith G.S 00:31.55 2002 Kerala
9 Khan Nasir 00:32.76 2002 Andhra Pradesh
Final Results - 50m - Freestyle Group-I Boys
Position Name Timings YOB Club / State Remarks
1 Pruthvik D S 00:25.94 2000 Karnataka Gold
2 Ahan Kamath 00:26.16 1999 Karnataka Silver
3 V S Gokulnath 00:26.30 2000 Tamil Nadu Bronze
4 M Vasu Ram 00:26.78 2001 Andhra Pradesh
5 Gruhanth Sai S 00:28.18 2000 Telangana
6 Sidharthan S 00:28.27 2000 Kerala
7 K Periasamy 00:29.11 2000 Tamil Nadu
8 P Yogiswar Reddy 00:29.22 2001 Andhra Pradesh
9 H.Sai Teja 00:30.44 2001 Telangana
Final Results - 50m - Freestyle Group-III Boys
Position Name Timings YOB Club / State Remarks
1 Shoan Ganguly 00:28.74 2005 Karnataka Gold
2 Samarth Subramanya 00:28.88 2004 Karnataka Silver
3 Basa Suryanshu 00:29.61 2004 Telangana Bronze
4 Venkataiah B 00:30.68 2004 Andhra Pradesh
5 S Krithikraj 00:30.88 2004 Tamil Nadu
6 S Krishna Pranav 00:32.08 2005 Tamil Nadu
7 Janan Solomon Mombrin 00:32.22 2004 Puducherry
8 Y Jasvanth Reddy 00:32.34 2004 Telangana
9 Sasidhar Reddy B 00:33.97 2005 Andhra Pradesh
10 Alesandro Finix 00:35.29 2004 Puducherry
11 Sambath. N. Raj 00:33.51 2004 Kerala DSQ
Final Results - 50m - Freestyle Group-I Girls
Position Name Timings YOB Club / State Remarks
1 Arundhati S Deshpande 00:30.20 1999 Karnataka Gold
2 Sivateja R 00:30.36 2000 Tamil Nadu Silver
3 Vedika Navya Bhounsle 00:30.80 2000 Karnataka Bronze
4 Dhanishta M 00:32.71 2001 Telangana
5 V Akshitha 00:33.70 2001 Telangana
6 Meenakshi N 00:39.82 2001 Andhra Pradesh
7 Mitakshi K 00:45.24 1999 Andhra Pradesh
Final Results - 50m - Freestyle Group-II Girls
Position Name Timings YOB Club / State Remarks
1 Sunaina Manjunath 00:29.57 2002 Karnataka Gold
2 Akanksha A Shetty 00:31.11 2002 Karnataka Silver
3 Sindhu Sundar 00:31.80 2003 Tamil Nadu Bronze
4 Nadia Ihsaan Omer 00:32.63 2002 Telangana
5 Nageswari D 00:32.70 2002 Andhra Pradesh
6 S Swetha 00:32.90 2003 Tamil Nadu
7 Natasha Patnaik 00:33.61 2002 Telangana
8 Rithika Muralidhar 00:33.76 2002 Puducherry
9 Sunitha V 00:38.69 2003 Andhra Pradesh
Final Results - 50m - Freestyle Group-III Girls
Position Name Timings YOB Club / State Remarks
1 Nina Venkatesh 00:30.77 2005 Karnataka Gold
2 Inchara B 00:31.25 2004 Karnataka Silver
3 Disha Sharma 00:31.52 2004 Tamil Nadu Bronze
4 S Kaviya 00:31.97 2004 Tamil Nadu
5 Naga Greeshmini V 00:33.53 2005 Andhra Pradesh
6 Ishvi Mathai 00:34.52 2004 Telangana
7 Aleeza Anwar 00:35.07 2005 Telangana
8 S Bhadra Sudevan 00:35.58 2005 Kerala
9 Purnima C 00:38.43 2004 Andhra Pradesh
10 R Subhiksha 00:54.43 2005 Puducherry
Final Results - 50m - Butterfly Group-IV Boys
Position Name Timings YOB Club / State Remarks
1 Vidith S Shankar 00:33.34 2006 Karnataka Gold
2 Amey B.Patil 00:34.87 2006 Karnataka Silver
3 Sanjay Kathiravan 00:35.05 2006 Tamil Nadu Bronze
4 H Nithik 00:36.84 2006 Tamil Nadu
5 Siddharth N 00:38.55 2006 Telangana
6 Adithyan. S.S. Nair 00:38.65 2006 Kerala
7 Sampath Kumar Yadav G 00:39.59 2007 Andhra Pradesh
8 Kaamiluddin Shams Md 00:42.38 2006 Telangana
9 Deepak A 00:42.50 2007 Andhra Pradesh
Final Results - 50m - Backstroke Group-II Girls
Position Name Timings YOB Club / State Remarks
1 Goli Jahnavi 00:33.98 2003 Telangana Gold
2 SUVANA.C.BASKAR 00:34.15 2003 Karnataka Silver
3 Sunaina Manjunath 00:34.32 2002 Karnataka Bronze
4 Ahana Thakur 00:35.11 2002 Tamil Nadu
5 Sindhu Sundar 00:35.83 2003 Tamil Nadu
6 Nadia Ihsaan Omer 00:38.63 2002 Telangana
7 Rithika Muralidhar 00:41.63 2002 Puducherry
8 Sunitha V 00:48.30 2003 Andhra Pradesh
Final Results - 50m - Backstroke Group-I Girls
Position Name Timings YOB Club / State Remarks
1 Jhanati Rajesh 00:33.74 2000 Karnataka Gold
2 Spoorthi M J 00:34.52 2000 Karnataka Silver
3 Akshayeswari L R 00:36.76 1999 Kerala Bronze
4 V Deekshitha 00:38.56 2001 Telangana
5 T Jaissha 00:38.99 2001 Tamil Nadu
6 Dhanishta M 00:40.11 2001 Telangana
7 S Dhivya 00:41.77 1999 Tamil Nadu