34th Glenmark Sub-Junior National Aquatic Championships-2017, Pune
Final Results - 100m - Freestyle Group-III Girls
Position Name Timings YOB Club / State Remarks
1 Vedika Amin 01:02.77 Maharashtra Gold - NR
2 Shakthi Balakrishnan 01:06.27 2005 Tamil Nadu Silver
3 Sachdeva Bhavya 01:06.87 2005 Delhi Bronze
4 Samanvitha R 1:07.56 Karnataka
5 Aanya Wala 01:07.63 Maharashtra
6 Medha Venkatesh 01:07.69 2005 Karnataka
7 Panmei Dekalu Th 01:09.51 2005 Manipur
8 Ghosh Srijita 01:11.23 2006 Bengal
9 Asmita KARMAKAR 01:11.93 2005 Bengal
10 Nagagreeshmini V 01:13.46 Andhra Pradesh
11 Krtyalakshmi Sajith 01:14.33 Tamil Nadu
12 Mahale Durva A 01:14.89 2006 Goa
13 Ranjan Sharanya 01:17.40 2006 Uttar Pradesh
14 Ishita PARIHAR 01:19.59 2005 Madhya Pradesh
15 Bhagat Anushka 01:19.85 2006 Chhattisgarh
16 Satapathi Vadra 01:22.50 2006 Odisha
Final Results - 50m - Backstroke Group-II Girls
Position Name Timings YOB Club / State Remarks
1 Tanisha Malviya 00:32.05 2003 Delhi Gold
2 SUVANA.C.BASKAR 00:32.31 2003 Karnataka Silver
3 Jahanavi Goli 00:32.33 Telangana Bronze
4 Shrungi R Bandekar 00:33.21 2003 Goa
5 Rinki Bordoloi 00:33.34 2003 Delhi
6 Khushi Patel 00:33.64 2004 Maharashtra
7 Madhumitha Sriram 00:33.98 2003 Tamil Nadu
8 Arya Singh 00:34.19 Uttar Pradesh
9 Sindhu Sundar 00:34.44 2003 Tamil Nadu
10 Srishti Jacob 00:34.72
12 Aeka Chatra 00:35.36 Maharashtra
13 Cedrina Elizabeth Libera 00:36.07 2003 Kerala
14 Kaur Bhavjot 00:36.13 Punjab
15 Adak Sanchita 00:37.28 2004 Bengal
16 Sunil Ashin Varghese 00:37.45 2004 Chhattisgarh
17 Sriti Shaw 00:38.19 2003 NSA
18 Fiza Kayamkhani 00:38.58 2003 Rajasthan
19 Anita Jamatia 00:39.03 2003 Tripura
20 Mehak Shaikh 00:39.59 2003 Goa
21 Sia Prathambir 00:39.79 2003 Haryana
22 Soumya Verma 00:40.19 2004 Madhya Pradesh
23 Kaur Gurnoor 00:40.58 2003 Chandigarh
24 Orissclee Patnaik 00:45.89 Odisha
25 Pavit Sidhu 00:48.65 2003 Himachal Pradesh
26 Mudrika Khushi 00:48.96 2003 Uttarakhand
27 Sabitri Jamatia 00:52.97 2003 Tripura
28 Shruti Kumari 01:02.57 2003 Bihar
Final Results - 100m - Freestyle Group-III Boys
Position Name Timings YOB Club / State Remarks
1 Anubhab Parashar 01:01.14 Assam Gold
2 Dishant Buragohain 01:02.39 Assam Silver
3 Utkarsh S Patil 01:03.12 2005 Karnataka Bronze
4 Solanki Mayank 01:04.81 2005 Delhi
5 Pranjal Patra 01:05.26 West Bengal
6 Anshuman Jhingran 01:05.62 Maharashtra
7 S Krishna Pranav 01:05.83 2005 Tamil Nadu
8 Das Abhisekh 01:06.29 2005 Bengal
9 Deshwal Bhumik 01:06.10 2005 Haryana
10 Singh Ridhraj G 01:06.21 2005 Delhi
11 H Nithik 01:06.91 2006 Tamil Nadu
12 Dhyaan.M 01:06.93 2005 Karnataka
13 Parmar Devansh 01:08.75 2005 Gujarat
14 Arush Badhe 01:08.84 2005 Maharashtra
15 Madhur Jain 01:09.07 2005 Gujarat
16 Shiv Shankar Yadav 01:09.23 2005 Uttar Pradesh
17 Biresh Debbarma 01:14.92 2006 Tripura
18 Bhandari Vansh N 01:15.04 2006 Goa
19 Sahu Amar Prakash 01:17.64 2006 Chhattisgarh
20 Singh Shreyansh Raj 01:19.41 2005 Jharkhand
21 Anurag Sen 01:25.69 2005 NSA
22 Lawrence 01:26.62 Andaman And Nicobar
23 Kyalden Dorjee Kazi 01:29.48 2006
Final Results - 50m - Breaststroke Group-IV Girls
Position Name Timings YOB Club / State Remarks
1 Kashyap Jahnabi 00:43.11 2007 Assam Gold
2 Debnath Pritha 00:43.36 2007 Bengal Silver
3 Sanjana Pala 00:43.45 Maharashtra Bronze
4 Aashna Ashwin Mattur 00:43.66 2007 Karnataka
5 Sampriti Borah 00:43.70 Assam
6 Ridhima Veerendra 00:43.88 2007 Basavanagudi Aquatic Centre
7 Harshitha S. 00:43.93 Tamil Nadu
8 Sawar Akuskra 00:44.24 Maharashtra
9 Pavani Sarayu N 00:46.89 2008 Andhra Pradesh
10 M Oshin 00:47.03 Kerala
11 P Preshetha 00:47.58 2007 Tamil Nadu
12 Venika Parikh 00:47.80 2008 Gujarat
13 Rashma Sarkar 00:48.00 2007 Tripura
14 Ananya Jana 00:48.45 2007 West Bengal
15 Suhani Rachel Sharma 00:48.49 2007 Delhi
16 Mannata Mishra 00:49.57 2007 Odisha
17 Sayed Zarah Iyesha 00:50.34 2007 Goa
18 Charvi Sharma 00:50.71 2007 Rajasthan
19 Disha Mourya 00:51.83 2007 Chhattisgarh
20 Tanisha Baniwal 00:51.99 2007 Delhi
21 Nainika D 00:52.60 2008 Andhra Pradesh
22 Megha S Aggarwal 00:55.12 2007 Uttarakhand
23 Anya Sahu 00:55.35 2007 Madhya Pradesh
24 Riddhima Pallavi Tiwari 00:56.28 2008 Jharkhand
25 Ankita Rawat 00:56.37 2008 Madhya Pradesh
26 Adya Singh 01:28.53 2007 Bihar
Final Results - 50m - Breaststroke Group-IV Boys
Position Name Timings YOB Club / State Remarks
1 Khyatimaan Kashyap 00:39.03 Assam Gold
2 Ahmed Basit 00:40.47 2007 Assam Silver
3 Singh Ranbir D 00:40.65 2007 Delhi Bronze
4 Mondal Soumen 00:40.85 2007 Bengal
5 Utkarsh GOR 00:41.34 Maharashtra
6 Desai Kunj 00:42.32 2007 Gujarat
7 Lucky VERMA 00:43.24 Madhya Pradesh
8 Tomshi Thingbaijam 00:44.38 Manipur
9 R Navaneeth Gowda 00:43.43 2008 Dolphin Aquatics
10 Virat Chauhan 00:43.79 2007 Uttar Pradesh
11 Krish Sukumar 00:43.98 2007 Dolphin Aquatics
12 Yashashwi Rakesh Kumar 00:44.15 2007 Tamil Nadu
13 Bhhagya Gahlaut 00:44.21 2007 Delhi
14 Shlok Khopade 00:44.48 2007 Maharashtra
15 Meitei S. Athouba 00:46.24 2007 Manipur
16 Joshua K Satheesh 00:46.65 2007 Kerala
17 Sarath M 00:46.70 2007 Andhra Pradesh
18 Sampath Kumar Yadav G 00:47.51 2007 Andhra Pradesh
19 Saikat Chatterjee 00:47.53 2006 Bengal
20 Pranjal Pandey 00:48.42 2007 Madhya Pradesh
21 Muni Vatsalya 00:48.62 2008 Uttarakhand
22 Taj Uddin 00:49.26 2007 Tripura
23 Yuvraj Singh 00:50.07 2007 Punjab
24 Adi S. SIGNAPURKAR 00:52.54 2008 Goa
25 Parth Shrivastava 00:53.73 2007 Chhattisgarh
26 Gyan Gunjan 00:54.77 2008 Bihar
27 Heer Pitroda 00:56.43 2008 Gujarat
Final Results - 50m - Butterfly Group-III Girls
Position Name Timings YOB Club / State Remarks
1 Sanjiti Saha 00:30.17 2005 Maharashtra Gold - NR
2 Palak Dhami 00:30.64 2005 Maharashtra Silver
3 Nina Venkatesh 00:31.61 2005 Karnataka Bronze
4 Latiesha Mandanna 00:31.65 2005 Karnataka
5 Das Lavleen 00:33.38 2006 Assam
6 Deeti Thakkar 00:33.50 Gujarat
7 Mugilavanika K 00:33.82 2005 Tamil Nadu
8 Bhumi Gupta 00:34.19 2004 Chhattisgarh
9 Ghosh Nilabjaa 00:34.84 2005 Bengal
10 Panmei Dekalu Th 00:35.09 2005 Manipur
11 Patel Dhara 00:35.22 2006 Gujarat
12 Yaksha B . 00:36.05 2005 Tamil Nadu
13 Tanusmita Das 00:36.25 Bengal
14 Nishtha Sharma 00:36.38 2005 Punjab
15 Prabhugaonker Sanjana 00:36.75 2006 Goa
16 Patnayak Sneha 00:37.00 2006 Uttar Pradesh
17 Abhirami Sreekumar 00:37.27 Kerala
18 Utsav 00:37.86 2005 Delhi
19 Prisha Panjwani 00:40.87 2005 Uttar Pradesh
20 Laalitha M 00:43.02 2006 Andhra Pradesh
21 Swarnima Arora 00:44.18 2006 Madhya Pradesh
22 Scarlett Fernandes 00:44.43 2006 Goa
23 Pradhan Dibyanka Dibya Jyoti 00:47.94 2006 Odisha
24 Tamanna Ghaia 00:58.18 2006 Bihar
Final Results - 50m - Butterfly Group-III Boys
Position Name Timings YOB Club / State Remarks
1 Shoan Ganguly 00:28.61 2005 Goa Gold - NR
2 Anubhab Parashar 00:29.78 Assam Silver
3 Dishant Buragohain 00:29.92 Assam Bronze
4 Anshuman Jhingran 00:30.42 Maharashtra
5 Shreyas V 00:30.93 2005 Karnataka
6 Das Abhisekh 00:31.01 2005 Bengal
7 Nayan Vignesh P 00:31.15 2005 Karnataka
8 Patra Pranjal 00:31.40 2006 Bengal
9 Anvesh Prasade 00:31.72 2005 Maharashtra
10 Sanidhya Chouksey 00:31.77 2004 Madhya Pradesh
11 Anshav JINDAL 00:32.34 Punjab
12 Singh Ridhraj G 00:32.41 2005 Delhi
13 Pratham Sharma 00:32.50 2005 Delhi
14 Reang Surabin 00:32.71 2005 Tripura
15 Narendra P 00:33.72 2005 Andhra Pradesh
16 Chauhan Suraj 00:33.87 2005 Uttar Pradesh
17 Singh Piyush Kumar 00:34.58 2006 Jharkhand
18 V Ebi Richard 00:35.03 Tamil Nadu
19 Riyaj Tripura 00:35.19 Tripura
20Amey DHUPKAR Amey Dhupkar 00:35.83 2005 Goa
21 Joseph V Jose 00:36.55 2006 Kerala
22 Garv Sharma 00:36.86 2005 Haryana
23 Om Kadam 00:37.01 2005 Gujarat
24 Sahu Amar Prakash 00:38.16 2006 Chhattisgarh
25 Rishabh Singh Dhadwal 00:38.28 2006 Haryana
26 Biswa Pratap Sahoo 00:41.19 2005 Odisha
27 Dhapola Rajat 00:42.01 2005 Uttarakhand
Final Results - 200m - Individual Medley Group-IV Girls
Position Name Timings YOB Club / State Remarks
1 Kashyap Jahnabi 02:46.95 2007 Assam Gold - NR
2 Ridhima Veerendra 02:52.73 2007 Karnataka Silver
3 Ambar .J. Singh 02:53.19 2007 Karnataka Bronze
4 Debnath Pritha 02:53.27 2007 Bengal
5 Sawar Akuskra 02:57.48 Maharashtra
6 Pragati Jha 02:59.08 Maharashtra
7 Haasini Prabhakar 02:59.27 2007 Tamil Nadu
8 Jain Suhani 03:10.93 2007 Uttar Pradesh
9 Roshini B 03:15.20 Tamil Nadu
10 Manya Bist 03:31.89 2007 Delhi
11 Ananya Jana 03:32.21 2007 West Bengal
12 Hansika Veluskar 03:47.29 2008 Goa
13 Lavi Soni 04:01.73 2007 Chhattisgarh
Final Results - 200m - Individual Medley Group-IV Boys
Position Name Timings YOB Club / State Remarks
1 Utkarsh GOR 02:42.91 Maharashtra Gold -NR
2 Singh Ranbir D 02:46.51 2007 Delhi Silver
3 Meitei S. Athouba 02:51.19 2007 Manipur Bronze
4 Mondal Soumen 02:54.63 2007 Bengal
5 Rishabh Das 02:55.89 Maharashtra
6 Samar Killekar 02:57.00 2007 Karnataka
7 Sanskar Bhuyan 02:57.05 Assam
8 Gahlot Bhagya 02:58.24 2007 Delhi
9 Kishore J 03:00.40 Tamil Nadu
10 Pranjal Pandey 03:01.69 2007 Madhya Pradesh
11 Virat Chauhan 03:04.13 2007 Uttar Pradesh
12 Krish Sukumar 03:05.17 2007 Karnataka
13 Anish Swarnakar 03:07.91 2007 Bengal
14 Lucky VERMA 03:14.97 Madhya Pradesh
15 Willcocks John 03:31.50 2007 Goa
16 Adi S. SIGNAPURKAR 03:33.83 2008 Goa
17 Biswajit Dutta 03:54.48 2007 Chhattisgarh
Final Results - 100m - Backstroke Group-III Girls
Position Name Timings YOB Club / State Remarks
1 Nina Venkatesh 01:10.87 2005 Karnataka Gold
2 Palak Dhami 01:11.11 2005 Maharashtra Silver
3 Thakkar Arya 01:14.49 2005 Gujarat Bronze
4 Tanusmita Das 01:16.39 Bengal
5 Ritu Bharamaraddi 01:17.65 2005 Karnataka
6 Evanka Shah 01:19.94 Maharashtra
7 Asmita KARMAKAR 01:20.31 2005 Bengal
8 Sanaa Mathew 01:21.13 Kerala
9 Shrishti Tandon 01:21.50 Uttar Pradesh
10 Mugilavanika K 01:22.57 2005 Tamil Nadu
12 L Jessica Chanu 01:24.61 2006 Manipur
13 K Urvashi Devi 01:26.27 2005 Manipur
14 Anjali Tanwar 01:26.37 2005 Haryana
15 Dwivedi Manasvini 01:27.64 2005 Chandigarh
16 Keerthi Sheevani G 01:28.36 2005 Tamil Nadu
17 Dubey Shiksha 01:30.40 2005 Chhattisgarh
18 Manha Tyagi 01:33.29 2006 Madhya Pradesh
19 Satapathi Vadra 01:44.63 2006 Odisha